Archive for June, 2015

Week Ahead June 28

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Joanna Kotze (Luis Lara Malvacías will be teaching 7/3)
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Laurel Atwell
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Morning Class with Vicky Shick
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Samita Sinha
Tuesday 10am-12pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Body, Mind and Image with K.J. Holmes
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Clare Maxwell 
Wednesday 2-4pm

Contact Improvisation with Chales Mosey
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Tim O’Donnell
Thursday 6-8pm

 

Workshops

MR@BRIC Process Labs Thursdays in July from 3-6pm
July 9 Tatyana Tenenbaum
July 16 Will Rawls
July 23 Larissa Velez-Jackson
July 30 luciana achugar

 

Performances

July 7
MELT-”Movie Night” with Jennifer Monson

July 14
MELT-”Movie Night” with Kyle deCamp

July 21
MELT-”Movie Night” with Donna Uchizono

July 23
MELT Reading Groups
Moderated by Tara Willis

July 28
MELT-”Movie Night” 
Levi Gonzalez hosts Darrell Jones

July 30
MELT Reading Groups
Moderated by Marissa Perel

August 4
MELT-”Movie Night” with Neil Greenberg

August 6
MELT Reading Group
Moderated by Claudia La Rocco

  • June 26th, 2015
  • Movement Research Staff

Week Ahead June 21

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Michelle Boulé
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Rebecca Davis
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Morning Class with Vicky Shick
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Samita Sinha
Tuesday 10am-12pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Body, Mind and Image with Karinne Keithley Syers
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Rachel Bernsen
Wednesday 2-4pm

Contact Improvisation with Bradley Teal Ellis
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Charles Mosey
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with Karinne Keithley Syers
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

IDD workshop by Claire Croizé and Étienne Guilloteau 
June 22-26

 

Coming Up…

MR@BRIC Process Labs Thursdays in July from 3-6pm
July 9 Tatyana Tenenbaum
July 16 Will Rawls
July 23 Larissa Velez-Jackson
July 30 luciana achugar

 

Performances

Coming Up…

July 7
MELT-“Movie Night” with Jennifer Monson

July 14
MELT-“Movie Night” with Kyle deCamp

July 21
MELT-“Movie Night” with Donna Uchizono

July 23
MELT Reading Groups
Moderated by Tara Willis

July 28
MELT-“Movie Night” 
Levi Gonzalez hosts Darrell Jones

July 30
MELT Reading Groups
Moderated by Marissa Perel

August 4
MELT-“Movie Night” with Neil Greenberg

August 6
MELT Reading Group
Moderated by Claudia La Rocco

  • June 19th, 2015
  • Movement Research Staff

Week Ahead June 14

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Hilary Clark
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Laurel Atwell
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Morning Class with Vicky Shick
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Samita Sinha
Tuesday 10am-12pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Body, Mind and Image with Karinne Keithley Syers
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Rachel Bernsen
Wednesday 2-4pm

Contact Improvisation with Bradley Teal Ellis
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Charles Mosey
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with Karinne Keithley Syers
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

IDD workshop by Claire Croizé and Étienne Guilloteau 
June 22-26

 

Performances

Open Performance
June 16 7PM- Last one of the season!
Moderated by Alex Escalante*
Martita Abril, Jamie Benson, There\’s No Law, Mindy Toro 

  • June 12th, 2015
  • Movement Research Staff

Movement Research at the Judson Church – June 1, 2015

Featuring works by Melinda Ring*, Sam Kim*, Alex Escalante* and Melanie Maar, Nami Yamamoto

 


A Black Cloud, Walks into a Room
Choreography/Video: Melinda Ring
Collaborators/Performers: Talya Epstein, Maggie Jones, Molly Lieber, Kayvon Pourazar
Dramaturgical Astrologer: Leslie Galbraith

This project was made possible, in part, through The Movement Research Artist-in-Residence Program, funded, in part, by the Mertz Gilmore Foundation, the Andrew W. Mellon Foundation, and the Davis/Dauray Family Fund. Additional funding provided by the Friends of Special Projects.

 


Fear in Porcelain
Choreography, Performance and Costume by Sam Kim

 

(video unpublished)
Alex Escalante/Melanie Maar
Choreographed/Performed: Alex Escalante and Melanie Maar

 


Headless Wolf (work in progress)
Directed by Nami Yamamoto
Created and performed by Matt Acheson and Idol

Headless Wolf was created, in part, with a space grant from BAX/Brooklyn Arts Exchange with support from the Dance Rehearsal Program of the New York State Council on the Arts, the NYC Department of Cultural Affairs, and the Andrew W. Mellon Foundation. Headless Wolf was also made possible, in part, throughout The Movement Research Artist-in-Residence Program, funded, in part, by the Jerome Foundation and the Davis/Dauray Family Fund.

* 2014 Movement Research Artist-in-Residence

Week Ahead June 7

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Jimena Paz
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Morning Class with Louis Lara Malvacías
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Laurel Atwell
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Morning Class with Vicky Shick
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Daria Faïn
Tuesday 10am-12pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Body, Mind and Image with Karinne Keithley Syers
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Rachel Bernsen
Wednesday 2-4pm

Contact Improvisation with Bradley Teal Ellis
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Charles Mosey
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with Karinne Keithley Syers
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

International Dance Dialogues Workshop with Chrysa Parkinson
June 10-12

Check out future IDD workshops by Claire Croizé and Étienne Guilloteau
June 22-26

 

Performances

June 8  
MR Gala at Judson Church
6pm Cocktails 
7pm Seated Dinner by Mountain
8:30pm Performances followed by Dance Partyfeaturing performances by Daria Faïn, Angie Hauser and Darrell Jones, Cynthia Hopkins, Joanna Kotze, Heather Olson followed by dance party with DJ LVJjay (Larissa Velez-Jackson)

Open Performance
June 9 7PM
Ni’Ja Whitson Adebanjo** Amity Jones, Adriane Lee, Katiana Rangel

  • June 5th, 2015
  • Movement Research Staff

join our mailing list

upcoming classes & workshops

see all classes & workshops ›

upcoming performances & events

  • No Upcoming Performances or Events
see our performances & events ›

movement research feeds