Archive for the ‘week ahead’ Category

Week Ahead June 21

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Michelle Boulé
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Rebecca Davis
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Morning Class with Vicky Shick
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Samita Sinha
Tuesday 10am-12pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Body, Mind and Image with Karinne Keithley Syers
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Rachel Bernsen
Wednesday 2-4pm

Contact Improvisation with Bradley Teal Ellis
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Charles Mosey
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with Karinne Keithley Syers
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

IDD workshop by Claire Croizé and Étienne Guilloteau 
June 22-26

 

Coming Up…

MR@BRIC Process Labs Thursdays in July from 3-6pm
July 9 Tatyana Tenenbaum
July 16 Will Rawls
July 23 Larissa Velez-Jackson
July 30 luciana achugar

 

Performances

Coming Up…

July 7
MELT-“Movie Night” with Jennifer Monson

July 14
MELT-“Movie Night” with Kyle deCamp

July 21
MELT-“Movie Night” with Donna Uchizono

July 23
MELT Reading Groups
Moderated by Tara Willis

July 28
MELT-“Movie Night” 
Levi Gonzalez hosts Darrell Jones

July 30
MELT Reading Groups
Moderated by Marissa Perel

August 4
MELT-“Movie Night” with Neil Greenberg

August 6
MELT Reading Group
Moderated by Claudia La Rocco

  • June 19th, 2015
  • Movement Research Staff

Week Ahead June 14

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Hilary Clark
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Laurel Atwell
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Morning Class with Vicky Shick
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Samita Sinha
Tuesday 10am-12pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Body, Mind and Image with Karinne Keithley Syers
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Rachel Bernsen
Wednesday 2-4pm

Contact Improvisation with Bradley Teal Ellis
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Charles Mosey
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with Karinne Keithley Syers
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

IDD workshop by Claire Croizé and Étienne Guilloteau 
June 22-26

 

Performances

Open Performance
June 16 7PM- Last one of the season!
Moderated by Alex Escalante*
Martita Abril, Jamie Benson, There\’s No Law, Mindy Toro 

  • June 12th, 2015
  • Movement Research Staff

Week Ahead June 7

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Jimena Paz
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Morning Class with Louis Lara Malvacías
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Laurel Atwell
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Morning Class with Vicky Shick
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Daria Faïn
Tuesday 10am-12pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Body, Mind and Image with Karinne Keithley Syers
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Rachel Bernsen
Wednesday 2-4pm

Contact Improvisation with Bradley Teal Ellis
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Charles Mosey
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with Karinne Keithley Syers
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

International Dance Dialogues Workshop with Chrysa Parkinson
June 10-12

Check out future IDD workshops by Claire Croizé and Étienne Guilloteau
June 22-26

 

Performances

June 8  
MR Gala at Judson Church
6pm Cocktails 
7pm Seated Dinner by Mountain
8:30pm Performances followed by Dance Partyfeaturing performances by Daria Faïn, Angie Hauser and Darrell Jones, Cynthia Hopkins, Joanna Kotze, Heather Olson followed by dance party with DJ LVJjay (Larissa Velez-Jackson)

Open Performance
June 9 7PM
Ni’Ja Whitson Adebanjo** Amity Jones, Adriane Lee, Katiana Rangel

  • June 5th, 2015
  • Movement Research Staff

Week Ahead Apr 26- May 2

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Juliette Mapp
Monday (cancelled), Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Melanie Maar
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm
**No Class through May 4**

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Morning Class with John Jasperse
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Daria Faïn
Tuesday 10am-12pm, Wednesday 4-6pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Neuromuscular Preparation for Dance with Irene Dowd
Tuesday 3-4:45pm

Body, Mind and Image with K.J. Holmes
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Sarah White-Ayón
Wednesday 2-4pm

Skinner Releasing with Karl Anderson
Wednesday 6-9pm

Contact Improvisation with K.J. Holmes
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Anthony Phillips
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with K.J. Holmes
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

Melinda Ring May 2

Sunday Process Lab with Aretha Aoki May 3

 

Performances and Events

April 29
Dance and Labor
Organized by luciana achugar, Abigail Levine and Kathy Westwater
With panelists David Thomson and Yve Laris Cohen

 

April 28 7PM
 Open Performance
Moderated by Mina Nishimura**
Miriam Gabriel & Ian Kenselaar, Juliana Garber, Emma S. Kimball
Eden’s Expressway, 537 Broadway, 4th Floor

 

Coming up next week…

May 4 8PM
MR at Judson Church
Yve Laris Cohen, Vanessa Justice, Mina Nishimura**, Vicky Shick***

  • April 24th, 2015
  • Movement Research Staff

Week Ahead Apr 19-25

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Juliette Mapp
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Melanie Maar
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm
**No Class through May 4**

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Morning Class with Gwen Welliver
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Daria Faïn
Tuesday 10am-12pm, Wednesday 4-6pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Neuromuscular Preparation for Dance with Irene Dowd
Tuesday 3-4:45pm

Body, Mind and Image with K.J. Holmes
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Sarah White-Ayón
Wednesday 2-4pm

Skinner Releasing with Karl Anderson
Wednesday 6-9pm

Contact Improvisation with K.J. Holmes
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Anthony Phillips
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with K.J. Holmes
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

Susan Rethorst April 25

Melinda Ring May 2

Sunday Process Lab with Aretha Aoki May 3

Performances

April 20 8PM
MR at Judson Church
[ce n’est pas nous], Suzan D. Polat, Jessica Posner, Sarah White-Ayón
Judson Memorial Church, 55 Washington Square South 

April 21 7PM
 Open Performance
Moderated by Antonio Ramos*
Naoko Maeshiba, Morinika, Jennifer Pommiss
Eden’s Expressway, 537 Broadway, 4th Floor

Week Ahead Apr. 12-18

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Juliette Mapp
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Melanie Maar
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm
**No Class through May 4**

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Morning Class with Gwen Welliver
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Daria Faïn
Tuesday 10am-12pm, Wednesday 4-6pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Neuromuscular Preparation for Dance with Irene Dowd
Tuesday 3-4:45pm

Body, Mind and Image with K.J. Holmes
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Sarah White-Ayón
Wednesday 2-4pm

Skinner Releasing with Karl Anderson
Wednesday 6-9pm

Contact Improvisation with K.J. Holmes
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Anthony Phillips
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with K.J. Holmes
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

Susan Rethorst April 4, 11, 18, 25

Melinda Ring May 2

Sunday Process Lab with Aretha Aoki May 3

Performances

April 13 8PM
MR at Judson Church
Jeanine Durning**, Erin Ellen Kelly*, Johanna Meyer, Elisa Osborne 
Judson Memorial Church, 55 Washington Square South 

April 14 7PM
 Open Performance
Moderated by Whitney Hunter**
Lily Bo, Amélie GAULIER, Meredith Talusan
Eden’s Expressway, 537 Broadway, 4th Floor

  • April 10th, 2015
  • Movement Research Staff

Week Ahead Apr. 5-11

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Juliette Mapp
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Melanie Maar
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Morning Class with Gwen Welliver
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Daria Faïn
Tuesday 10am-12pm, Wednesday 4-6pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Neuromuscular Preparation for Dance with Irene Dowd
Tuesday 3-4:45pm

Body, Mind and Image with K.J. Holmes
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Sarah White-Ayón
Wednesday 2-4pm

Skinner Releasing with Karl Anderson
Wednesday 6-9pm

Contact Improvisation with K.J. Holmes
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Anthony Phillips
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with K.J. Holmes
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

Susan Rethorst April 4, 11, 18, 25

Melinda Ring May 2

Sunday Process Lab with Aretha Aoki May 3

Performances

April 6 8PM
MR at Judson Church
Ni’Ja Whitson Adebanjo**, InTW, Shayla-Vie Jenkins, Carlo Antonio Villanueva
Judson Memorial Church, 55 Washington Square South 

 No Open Performance this week. 

Week Ahead Mar. 29-Apr.4

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Juliette Mapp
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Melanie Maar
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Daria Faïn
Tuesday 10am-12pm, Wednesday 4-6pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Neuromuscular Preparation for Dance with Irene Dowd
Tuesday 3-4:45pm

Body, Mind and Image with K.J. Holmes
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Sarah White-Ayón
Wednesday 2-4pm

Contact Improvisation with K.J. Holmes
Wednesday 6:30-8:30pm

Contact Improvisation – The Basics with Anthony Phillips
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with K.J. Holmes
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

Sunday Process Lab with Stanley Love March 29

Susan Rethorst April 4, 11, 18, 25

Melinda Ring May 2

Performances

March 30 8PM
MR at Judson Church
Rebecca Brooks, Stanley Love Performance Group**, Jumatatu Poe of idiosynCrazy productions, Karin Verbruggen
Judson Memorial Church, 55 Washington Square South 

March 31 7PM
Open Performance
Moderated by Jenn McGinn*
Sarah Lass, Launch Movement Experiment, Polyphony Co
Eden’s Expressway, 537 Broadway, 4th Floor

Week Ahead Mar. 22-28

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Levi Gonzalez
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Melanie Maar
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Daria Faïn
Tuesday 10am-12pm, Wednesday 4-6pm

Morning Class with Hristoula Harakas
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Neuromuscular Preparation for Dance with Irene Dowd
Tuesday 3-4:45pm

Body, Mind and Image with K.J. Holmes
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Emily Faulkner
Wednesday 2-4pm

Contact Improvisation with Charles Mosey
Wednesday 6:30-8:30pm

Skinner Releasing with Karl Anderson
Wednesday 6-9pm

Contact Improvisation – The Basics with Bradley Teal Ellis
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with K.J. Holmes
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

Olive Bieringa and Otto Ramstad March 21-22

Sunday Process Lab with Stanley Love March 29

Susan Rethorst April 4, 11, 18, 25

Melinda Ring May 2

Performances

March 23 8PM
MR at Judson Church
Caitlin Cook, Noopur Singha, Betty Skeen, WKcollective / Wanjiru Kamuyu
Judson Memorial Church, 55 Washington Square South 

March 24 7PM
Open Performance
Moderated by Alex Escalante*
Martita Abril, Liz Charky, JT Lotus Dance Company
Eden’s Expressway, 537 Broadway, 4th Floor

Week Ahead Mar. 15-21

This Week at Movement Research…

Classes

Morning Class with Levi Gonzalez
Monday, Wednesday, Friday 10am-12pm

Qi Gong with Melanie Maar
Monday, Friday 10am-12pm

Ballet for Contemporary Dancers with Janet Panetta
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 12-2pm

Klein Technique with Barbara Mahler
Tuesday, Thursday 10am-12pm

COREMOTION with Daria Faïn
Tuesday 10am-12pm, Wednesday 4-6pm

Morning Class with Hristoula Harakas
Tuesday, Thursday 10am-12pm

Pilates Mat Class for Dancers with Johanna S. Meyer
Tuesday 2-3:15pm

Neuromuscular Preparation for Dance with Irene Dowd
Tuesday 3-4:45pm

Body, Mind and Image with Karinne Keithley Syers
Wednesday 10am-12pm

Feldenkrais with Jimena Paz
Wednesday 12:30-2pm

Alexander Technique with Emily Faulkner
Wednesday 2-4pm

Contact Improvisation with Charles Mosey
Wednesday 6:30-8:30pm

Skinner Releasing with Karl Anderson
Wednesday 6-9pm

Contact Improvisation – The Basics with Bradley Teal Ellis
Thursday 6-8pm

Athletics of Intimacy with Karinne Keithley Syers
Saturday 11am-1pm
 

Workshops

Sunday Process Lab with Kim Brandt March 15

Olive Bieringa and Otto Ramstad March 21-22

Sunday Process Lab with Stanley Love March 29

Susan Rethorst April 4, 11, 18, 25

Melinda Ring May 2

Performances

March 16 8PM
MR at Judson Church
Martita Abril, Ana Alanís, Dana Bell, Zena Bibler, John Jasperse
Judson Memorial Church, 55 Washington Square South 

March 17 7PM
Open Performance
Moderated by Juliette Mapp**
Liz McAuliffe, Jacob Slominski, Dan Van Note
Eden’s Expressway, 537 Broadway, 4th Floor

join our mailing list

upcoming classes & workshops

see all classes & workshops ›

upcoming performances & events

  • No Upcoming Performances or Events
see our performances & events ›

movement research feeds